Studia za granicą dla Polaków

Data publikacji: 07.04.2022   Data modyfikacji: 26.05.2022

Studia za granicą dla Polaków

Studia za granicą dla polskich uczniów są bardzo dobrą i przede wszystkim dostępną alternatywną opcją do polskich uczelni. Jeśli kiedykolwiek myśleliście o wyjeździe za granicę, ale zrezygnowaliście, bo “są drogie” lub “nie zdaję matury międzynarodowej”, to ten artykuł jest właśnie dla Was. Na studia za granicą można aplikować z polską maturą, a niektóre uczelnie oferują studia za darmo.

hala

Studia za granicą z polską maturą

Uczniowie polskich liceów mogą bez żadnych problemów aplikować na studia za granicą. Uczelnie dostosowują swoje wymagania dla każdego kraju, także dla Polski, dlatego egzamin maturalny jest przez nich rozpoznawany i akceptowany.

holandia

Podczas aplikacji zwróć uwagę na to, jakie wymagania ma uczelnia. To ważne, ponieważ część z nich poprosi Cię o zdanie matury na konkretnym poziomie (studia w Wielkiej Brytanii, studia w Irlandii), a inne poproszą o przesłanie listy ocen, które masz na świadectwach z poprzednich lat klas licealnych (studia w Holandii, Danii, USA). Uniwersytety mogą też prosić o konkretną ilość przedmiotów zdawanych na maturze (np. 3 podstawy i 2 rozszerzenia), a nawet konkretnych egzaminów (np. rozszerzenie zdane z matematyki i fizyki). Dlatego jest to bardzo ważne i istotne, aby sprawdzić wymagania uczelni i zweryfikować, czy spełniasz ich podstawowe warunki.

Studia za granicą a język

Aplikując na studia w języku angielskim (lub innym) musisz udowodnić, że poradzisz sobie z poziomem języka na uczelni. Dlatego uczelnia poprosi o przedstawienie wyników egzaminu językowego. Może to być IELTS (najbardziej popularny), CAE, Pearson, Duolingo, TOEFL (i inne). Wynik, jaki trzeba uzyskać, zależy w dużej mierze od kierunku, na który aplikujesz oraz uczelni. Zwykle jest to poziom B2, czyli poziom rozszerzonej matury z języka angielskiego.

 

Boisz się, że nie dasz sobie rady? Pamiętaj – oprócz Ciebie, na studiach będzie wielu innych obcokrajowców, którzy będą mieć podobne obawy. Każdy z was poradzi sobie bez problemu. Wykładowcy są dla studentów wyrozumiali, a już po pierwszych tygodniach nie będziesz czuć oporu przed posługiwaniem się obcym językiem – stanie się to dla ciebie naturalne.

 

H2: Studia za granicą – inne wymagania

Planując aplikację na studia za granicą, koniecznie sprawdź dodatkowe wymagania stawiane przez uczelnie na wybrany przez Ciebie kierunek. Mogą to być dodatkowe egzaminy wewnętrzne, prośba o przesłanie listu motywacyjnego lub CV, wymaganie referencji od nauczyciela, albo też dodatkowe dokumenty ze szkoły.

Wszystkie materiały powinny być w języku angielskim (jeśli aplikujesz na anglojęzyczny kierunek), zwykle przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Dlatego zadbaj o to wcześniej.

biblioteka

Kiedy aplikować na studia za granicą

Aplikacja na studia za granicą rozpoczyna się znacznie wcześniej niż na studia w Polsce. Może się nawet zdarzyć tak, np. w przypadku uczelni holenderskich, że w momencie zdawania egzaminu maturalnego, będziesz już po całej rekrutacji i jedyne co pozostanie, to dosłanie przetłumaczonych wyników zdanej matury.

 

Na wiele uczelni dokumenty musisz złożyć w styczniu – Wielka Brytania, część kierunków w Holandii. W Irlandii termin złożenia aplikacji w systemie CAO to 1 lutego. W Danii z kolei aplikacja w Optagelse kończy się 15 marca.

Terminy aplikacji mogą być różne i w dużym stopniu zależą od uczelni, na której chcesz rozpocząć studia, dlatego dokładnie zapoznaj się z informacjami podanymi na stronie kierunku. Możesz też skorzystać z pomocy studentów lub absolwentów uczelni zagranicznych, którzy podzielą się swoim doświadczeniem. Możesz znaleźć ich np. na Platformie EduCat, gdzie znajdziesz informacje na temat studiów za granicą i uzyskasz pomoc w aplikacji.

Logotypy

 

Dodaj komentarz