Role życiowe i co z nich wynika

Jeśli chcecie na poważnie zająć się podnoszeniem efektywności i produktywności to koniecznie przeczytajcie ten post!

Żyjemy w szybkim, zdigitalizowanym świecie, w którym ilość informacji, impulsów i bodźców co chwilę nas atakuje – nasze zmysły, nasze ciało, nasz mózg. W tym wszystkim, w tym ogromnym tempie życia, co chwilę mniej lub bardziej elastycznie przeskakujemy z jednej roli życiowej w drugą. Będąc rodzicem odwożącym dziecko do szkoły nagle stajemy się pracownikiem / lub szefem bo akurat otrzymujemy ważną wiadomość – obojętnie jaką, nasze smartfony, smartwatch’e i tablety obsługują wszystkie mobilne aplikacje, rodzaje wiadomości tekstowych i rozmowy telefoniczne. Żonglujemy naszymi rolami życiowymi jak piłeczkami – a im więcej piłeczek, tym trudniej, tym szybciej trzeba podrzucać, tym wyżej trzeba sięgać, trzeba być mistrzem, zdolnym mistrzem i dużo ćwiczyć. Jednoczesnie należy się skoncentrować tylko na jednej piłeczce, tej, która akurat spada. A może na tej, którą akurat wyrzucamy do góry? A może jednak trzeba mieć na uwadze wszystkie piłeczki jednocześnie? Być w każdej roli po trochu w każdej chwili?

Życie narzuca na nas różne role i różne role sami przyjmujemy na siebie – najpierw jesteśmy dziećmi, potem przyjaciółmi, potem uczniami, potem dziewczynami / chłopakami, partnerami, małżonkami, rodzicami, opiekunami, pracownikami, pracownikami na innym etacie, wolontariuszami, społecznikami, itp.itd.

Gdybym teraz poprosiła Cię o zastanowienie się nad tym, jakie role życiowe (społeczne) pełnisz, to jaka byłaby Twoja odpowiedź? Jak wiele ról udałoby Ci się wymienić? 2-3? Więcej? Dużo więcej? A gdybym teraz poprosiła dodatkowo, aby do tych rół przypisać czas, który im poświęcasz? W ujęciu dnia, tygodnia, miesiąca? Czyż wynik nie jest dosć zatrważający? A może zaskakujący?

Być może odkryciem jest dla Ciebie w tym momencie, że najwięcej czasu spędzasz na byciu szefem albo pracownikiem? A może cały czas jesteś matką / ojcem na pełnym 24-ro godzinnym etacie? Zaskakujace może być też to, ile czasu jesteś dzieckiem – spędzasz czas z Rodzicami (czy innymi członkami rodziny w innej rodzinnej roli). Mam jeszcze jedno pytanie: czy w ogóle analizie podlegała Twoja płeć? Od czasu do czasu jesteś Kobietą – dbasz o siebie po kobiecemu, plotkujesz, idziesz do kosmetyczki, na ćwiczenia? A jeśli jesteś Mężczyzną – spędzasz czas po męsku?

Jeżeli trudno Ci określić  role, spróbuj z drugiej strony: pomyśl, jakie masz na co dzień zadania? Jakie cele one realizują? Co robisz na codzień, a co w weekendy? Z kim się spotykasz, w jaki sposób spędzasz czas? Czy tak jest dobrze? Czy masz wolną wolę czy bardziej żyjesz w obliczu nieustannych powinności (powinnam posprzątać, umyć okna, pójść do Mamy, powinienem zrobić to dzisiaj, tamto wczoraj…)

To różne role społeczne czy kulturowe powodują, że przyjmujemy konkretną postawę. Postawa ta z kolei wyznacza nam jakieś cele, a cele realizujemy poprzez zadania, jakie wyznaczamy sobie codziennie do zrealizowania na naszych listach rzeczy do zrobienia. Te zadania to podstawa planowania – przypisujemy im czas, miejsce, niezbędne zasoby. Niektóre delegujemy, niektóre przekładamy, niektóre są na tyle mało ważne, że „znikają” po kilku dniach lub tygodniach.

foter2.com

To role społeczne i wynikające z nich cele są początkiem każdej listy rzeczy do zrobienia. Dlatego właśnie jest tak ważne, aby na samym początku określić siebie w aspekcie ról, które są nam na co dzień przeznaczone.

Reasumując:

1. W załączniku przygotowałam dla Ciebie 2 krótkie ćwiczenia, które pomogą Ci w zdefiniowaniu ról, które pełnisz.

2. Po ich wykonaniu zastanów się, co z wynika z pełnionych przez Ciebie ról? Jak wygląda Twoja rola społeczna?

3. Odpowiedz sobie na pytania: w jakiej roli spędzam najwięcej czasu? Dlaczego tak się dzieje? Czy jestem z tym w zgodzie? Jeśli masz wątpliwości, czy obecna sytuacja Cię uszczęśliwia i ogólnie jest dla Ciebie ok, to …

4. Zastanów się, w jaki sposób mozesz poprawić tę sytuację? Jak wprowadzić lepszą harmonię do Twojego aktorskiego planu? Jak znaleźć balans?

Ćwiczenie – Twoje role życiowe

Zdjęcie:foter.com

Kaśka

Jedna myśl na temat “Role życiowe i co z nich wynika

Dodaj komentarz