Filary czasu

filary czasuWitaj w kolejnej części przygody, w której uczysz się, poznajesz, zwiększasz kompetencje w zakresie większej produktywności i efektywności. Filary czasu – czym tak właściwie są?

Dzisiaj opowiem Ci o tym, co stanowi filary czasu czyli efektywnego organizowania się i realizowania zadań. Zapewne w swoim życiu dostrzegłaś już pewne prawidłowości, które sprawiają, że czasem działasz bardziej, a czasem mniej efektywnie. Czasem wszystko idzie „jak z płatka”, a czasem „jak po grudzie”.

Ciąg dalszy podróży w czasie

Żyjemy w czasach, w których czas jest niezwykle cennym zasobem. Wiele utartych powiedzeń, nawiązujących do czasu, w pełni oddaje jego wartość. Umiejętność gospodarowania własnym czasem pomaga zwiększyć efektywność pracy, a w wielu przypadkach także uniknąć choroby XXI wieku, jaką jest stres. „Czas to pieniądz”, „dziękuję za poświęcony mi czas”, „poproszę o czas do namysłu” – za pomocą tych i innych powiedzeń potwierdzamy każdego dnia, jak dużą wartość stanowi dla nas czas. Umiejscowienie jakiegokolwiek zajęcia w odpowiednim czasie i właściwe zagospodarowanie czasu może przyczynić się do osiągnięcia sukcesu. Wszyscy mają tyle samo czasu, niezależnie od zajmowanej pozycji społecznej i ilości obowiązków, które wzięli na swoje barki, jednak poczucie czasu to subiektywne odczucie (czasami wydaje nam się, że czas stoi w miejscu, innym razem, spoglądając na zegarek, ze zdziwieniem zastanawiamy się, kiedy minęło ostatnich kilka godzin). Warto uświadomić sobie, że nie tyle my zarządzamy czasem, co możemy zarządzać sobą w czasie; tak naprawdę czasem nie można zarządzać – to tylko często stosowany skrót myślowy. Na własny użytek warto z niego zrezygnować – zmiana perspektywy sprawi, że staniesz się odpowiedzialna za organizację swojego czasu.

Po co są filary czasu?

W poprzednich częściach podróży w kierunku poszukiwania straconego czasu miałaś okazję sprawdzić, jak wielkie jego zasoby poświęcasz na poszczególne role życiowe oraz dokonać autoanalizy swojego podejścia do czasu. Miałaś też, mam nadzieję, moment refleksji i zastanowienia się nad tym, co jest dla Ciebie ważne, a co najważniejsze; z czego możesz zrezygnować, co ograniczyć, a co zintensyfikować? Której roli należałoby poświęcić więcej, a której mniej miejsca w swoim harmonogramie? Liczę również, że udało Ci się określić swoje podejście do czasu: czy jesteś bardziej osadzona w przeszłości, działaś tu i teraz, a może myślisz o przyszłości; jak już wiesz z poprzedniej części – każde z podejść ma swoje zalety, ale też stwarza pewne ograniczenia. Jeżeli poprzednie części cyklu pomogły Ci w tej refleksji – jestem z Ciebie bardzo dumna. Teraz możesz już tylko doskonalić się w ogarnianiu swojego życia. Pomogą Ci w tym filary czasu – podstawowe obszary, które odpowiednio zadbane zwiększą efektywnośc, produktywność, zredukują zmęczenie i stres. Zarzadzanie czasem i sobą w czasie to nie tylko listy zadań i priorytety. To ogół spraw, otoczenie, postawy, role życiowe. Każda z nich jest tak samo ważna.

Jak zatem sprawić, aby być bardziej skuteczną?

Możesz zadbać o kilka elementów, które nazywam Filarami Czasu. Możesz również pozostać bierna – wiele osób zupełnie nie dba o swoje życie, poddając się temu, co przynosi rzeczywistość codzienności i doskonale radzi sobie w życiu! Przyjmując jednak czynne, aktywne podejście do zadań i spraw, które masz na swoich barkach, przejmujesz kontrolę nad sprawami, zanim sprawy przejmą kontrolę nad Twoim życiem. Spróbuj stać się odpowiedzialna za to, co robisz i na co przeznaczasz swój czas.

filary czasu

W kolejnych częściach poznasz szczegóły 6 filarów zarzadzania swoim czasem.

Kaśka

Całość – znajdziesz w magazynie Kreatorka Uskrzydla

Dodaj komentarz