BĄDŹ DLA SIEBIE DOBRA

20151106_233903Od początku roku pisałam o tym, jak odnaleźć (s)tracony czas. Poznałaś metody, narzędzia i sposoby na to, by lepiej planować i organizować swoje życie. Jeśli nie jesteś zadowolona z efektów, lub nie miałaś czasu na wdrażanie moich porad, nic straconego. Widocznie jeszcze nie jesteś gotowa na taką rewolucję.

Dopłynęłyśmy razem do końca tej podróży. Czy ten czas był stracony? Nie sądzę. Dzisiaj, na zakończenie tego cyklu, chciałabym Cie o coś poprosić. To ogromna prośba, ale mam nadzieję, że zechcesz ją spełnić. Chodzi o to, abyś kochała siebie i była dla siebie dobra. Odnalazła siebie w gąszczu codziennych zadań. Odpoczywaj i odpuszczaj.

Bądź dla siebie dobra

To ostatni, a może pierwszy krok do tego, aby lepiej żyć. Nie zaniedbuj bliskich, ale też nie przestawaj się rozwijać. Realizuj cele, zamieniaj marzenia w plany. Skup się na tym, aby wykonywać zadania efektywnie – tylko wówczas nie będziesz musiała poprawiać po sobie. Jeśli masz okazję – dziel się pracą, deleguj zadania, stosuj zasadę wzajemności czy barter. Upraszczaj i ułatwiaj sobie życie na tyle, na ile możesz. Nie przesadzaj z ambicją i wysokością poprzeczki. Teraz jest Twój czas – żyj dla siebie, a nie po to, by spełniać oczekiwania innych. Jeśli się wahasz – zawsze wybieraj to, co Cię uszczęśliwi i zminimalizuje wyrzuty sumienia.  Co możesz dla siebie zrobić, aby spełnić moją prośbę? Bądź dla siebie dobra.

  1. Odpuszczaj

To naprawdę uprości wiele spraw. Wybieraj maksymalnie 1-2 rzeczy do zrobienia codzienne (poza rutynowymi zadaniami). Planując tydzień staraj się nie przekraczać 10 dużych zadań. Mniej znaczy lepiej. Bądź dla siebie dobra. Skupiaj się na ich efektywnej realizacji, walcz z dystraktorami i z pożeraczami czasu. Eliminuj rozpraszacze. Koniecznie pamiętaj o przerwach dla regeneracji sił. Życie wyobrażeniami o Tobie innych osób jest męczące i zabiera wiele czasu oraz wyjaławia Twoją osobowość.

  1. Odpoczywaj

Tylko wypoczęty umysł i zregenerowane ciało mogą posłużyć Ci do efektywnego wykonywania zadań. Siedzenie w pracy bez przerwy naprawdę nie sprawi, że wykonasz więcej. Wręcz przeciwnie – wykonasz mniej. Jeśli masz możliwość żeby odpocząć, to nie wynajduj sobie kolejnej rzeczy do zrobienia. Odpoczywaj. Porządki w szafach czy prasowanie zrobisz, gdy będzie to naprawdę koniecznie, albo gdy najdzie Cię ochota. Jeśli masz problem ze znalezieniem czasu na odpoczynek – postaraj się zaplanować ten czas, tak jak czas na naukę języka obcego, randkowanie, spotkania z przyjaciółmi, rozwój osobisty, gotowanie, rozmowy z mężem czy zabawę z dziećmi. Bądź dla siebie dobra. Rozwijaj się wewnętrznie, pielęgnuj swoje pasje, znajdź sobie hobby – forma odpoczynku nie jest istotna. Jeśli pracujesz fizycznie – pewnie najlepsze będzie statyczne odpoczywanie, jeśli natomiast tkwisz całymi dniami przy biurku lub warsztacie twórczym – dobrze będzie rozruszać kości i mięśnie. Rób sobie od czasu do czasu dzień wolny bez konkretnych planów, ustal sobie porę na zabiegi kosmetyczne czy regeneracyjne. To też forma odpoczywania. I jeszcze jedno – od czasu do czas każda z nas lubi po prostu powalić się na kanapę i pogapić w TV albo komputer – to żaden wstyd.

  1. Słuchaj swojego ciała

Twoje ciało to najlepszy barometr – nie ignoruj sygnałów, które Ci wysyła. Kontroluj swoje zachcianki (zwłaszcza żywieniowe), dostarczaj mu ruchu i energii lub statycznego wypoczynku. Jeśli to możliwe skorzystaj np. z masażów czy zajęć ruchowych (nie koniecznie wyczerpujących).

Dbaj o zdrowe odżywianie, pielęgnuj swoją skórę. Bądź dla siebie dobra. Znajdź wewnętrzną harmonię, równowagę. Jeśli z czymś czujesz się źle – zmień to.

Znajdź codziennie chwilę, by pobyć sama ze sobą. Może przy porannej kawie, w drodze, pod prysznicem? Zbierz myśli, dokonaj przeglądu. Wsłuchaj się w szepty z tyłu głowy i głos Twojego ciała. Ułóż siebie w swoim wnętrzu.

Baw się.

  1. Zachowaj równowagę pomiędzy pracą, a innymi aspektami życia

Często jest tak, że musimy dużo pracować, łapiemy zlecenia jedno po drugim po to, aby zarobić pieniądze i związać koniec z końcem. Albo chcemy zarabiać więcej i więcej, być samowystarczalne, zabezpieczone na teraz i chociaż niedaleką przyszłość, mieć oszczędności na tzw. „czarną godzinę”. Nie potępiam tego, każda z nas na jakimś etapie życia jest „na dorobku”. Bądź dla siebie dobra. Chciałabym tylko tutaj zwrócić Twoją uwagę na fakt, że życie to coś więcej, niż praca. Jeśli nie widzisz innych celów poza zawodowymi – może spróbuj przeanalizować jeszcze raz swoje życiowe role, obowiązki, marzenia.

  1. Uporządkuj swoją przestrzeń życiową i twórczą

Możesz być geniuszem i posiadać tę niezwykłą dla mnie umiejętność pracy i życia w ogólnym, nieustannych chaosie.  Jeśli jednak nie do końca tak jest, a codzienne ogarnianie i poszukiwanie ważnych rzeczy zabiera Ci czas, motywację i energię twórczą – pora to zmienić. Nie musisz od razu stosować się do zasady minimalizmu, jednak uporządkowanie przestrzeni sprawi, że łatwiej będzie Ci się skupić i zaoszczędzisz czas, który teraz przeznaczasz na szukanie. Bądź dla siebie dobra.

  1. Pracuj w blokach, o wyznaczonych porach

Rytm dnia jest bardzo ważny dla naszej efektywności. Jeśli nigdy nie wiesz, co przyniesie nowy dzień, bo prowadzisz taki tryb życia, który uniemożliwia zaplanowanie czegokolwiek i ustalenie rytuałów postaraj się chociaż o to, aby pracować w blokach zadaniowych (75% czasu pracy, 25% czasu przeznaczonego na przerwę) i w wyznaczonych porach. Dostosuj je do trybu życia Twojej rodziny, współlokatorów, charakteru pracy, rytmu organizmu (jesteś skowronkiem, czy sową?). Bądź dla siebie dobra. To pozwoli Ci się zmobilizować, a tym samym, szybciej wykonasz swoją pracę i będziesz miała więcej czasu na odpoczywanie.

  1. Pracuj do końca czasu a nie do końca wykonania swojej pracy

Pracując zawsze do końca zrobienia wszystkiego, nie masz czasu na odpoczynek a jednocześnie nie masz możliwości zweryfikowania swoich założeń planistycznych. Jeśli się nie wyrabiasz może to oznaczać, że źle planujesz albo, że zbyt ściśle zapełniasz harmonogram, bez koniecznych rezerw czasowych na opóźnienia, przemieszczania się. Bądź dla siebie dobra. Poobserwuj siebie i swój czas – może powinnaś zmodyfikować swoją zasadę 60:40? Może na zadania nieplanowane powinnaś zachować 40% rezerwy, na planowane przeznaczyć 50% czasu, a na spontaniczne zachować tylko 10%? To zależy w dużej mierze od specyfiki Twojej pracy. Pamiętaj jednak o zachowaniu min. 10% rezerwy na spontan. Postaraj się także kontrolować te proporcje, dyscyplinując siebie i swoje otoczenie.

  1. Bądź jednozadaniowa, ale realizuj kilka projektów, jeśli chcesz

Postaraj się wybierać to, co jest dla Ciebie rzeczywiście ważne, co przybliża Cię do celów, które sobie postawiłaś. Bądź jednozadaniowa – jeśli pracujesz nad czymś, nie trać energii na realizację „w między czasie” innego zadania. Możesz z powodzeniem realizować równocześnie kilka projektów, ale pracuj nad pojedynczymi zadaniami. Zaplanuj czas na odpowiadanie na maile, na oddzwanianie, na weryfikowanie zamówień, kontakty z klientami. O ile to możliwe nie przerywaj pracy. Skończywszy zadanie z projektu nr 1, po krótkiej przerwie zajmij się zadaniem z projektu nr 2 – to o wiele bardziej efektywne.

  1. Stwórz swój własny system identyfikacji i organizacji

Bądź dla siebie dobra. Utrzymuj skrzynkę przyjęć pustą, regularnie ją opróżniając, podejmując decyzji, co do zadań i spraw, które się w niej pojawiają. Stwórz własny system segregowania i oznaczania dokumentów, przyborów, danych, folderów itp.  Dbaj o nawyki i rytuały. Eliminuj złe, wypracowuj dobre.

  1. Dbaj o swoją pasję, nie rezygnuj z hobby

Wiem, są w życiu różne etapy – kiedy dzieci są małe, zatracamy siebie w imię rodzicielstwa. Kiedy mamy „gorący okres” w pracy – odpuszczamy, aby maksymalnie się skoncentrować i szybciej zrealizować zawodowe ambicje i projekty. Niemniej jednak w życiu warto mieć pasję. Jeśli nie znalazłaś jeszcze sobie żadnego hobby albo pasji, postaraj się znaleźć coś, co Cię zrelaksuje, oczyści Twój umysł, pozwoli odetchnąć. Bądź dla siebie dobra. Może będzie to praca twórcza, uprawianie ogrodu, warzenie piwa,  może rękodzieło artystyczne, a może sport lub czytanie albo pisanie książek. Próbuj różnych rzeczy – nie poprzestawaj jednak na siłę przy tym, do czego nie jesteś do końca przekonana. Zajmuj się swoją pasją / hobby wtedy, gdy masz na to chęć, kiedy pozwala Ci czas.

Poszukuj inspiracji, bądź twórcza – nic nie daje tyle frajdy jak stworzenie czegoś samemu, własnymi rękami, czy wymyślenie nowego projektu. Jeśli nie cierpisz na powódź pomysłów a wręcz przeciwnie – jesteś na pustyni inspiracji – poszukaj jej. Pooglądaj ciekawe zdjęcia czy przypadkowe grafiki, poszukaj inspiracji na portalach, blogach, w książkach, na spacerze, w ulicznym korku lub gapiąc się przez okno.

Zamiast zakończenia

Te powyższe aspekty mieszają się i przenikają, tworząc synergiczny efekt, dzięki czemu poczujesz się szczęśliwszą i bardziej efektywną, a dzięki temu będziesz miała czas na odpoczynek i relaks (teraz też go masz, jedynie lubisz sobie wynajdywać zajścia sądząc, że odpoczywanie to strata czasu).

I jeszcze jedna sprawa, z którą najczęściej spotykam się na warsztatach z nauki odpuszczania i odpoczywania – Twoja praca zawodowa to jedna z Twoich aktywności wynikająca przede wszystkim z konieczności (albo chęci) zarobienia pieniędzy. Często uczestnicy moich warsztatów sugerują, że nie mogą realizować tylko swoich celów, bo szef lub współpracownicy ciągle czegoś chcą lub oczekują – przez co oni nie mają czasu na realizację swoich zadań. To nieco przekłamany, fałszywy obraz a raczej „interpretacja wymówkowa” – łatwiej odwlekać swoje cele i zadania mając za wymówkę fakt, że szef kazał to, a szefowa zleciła przygotowanie tamtego. Jeśli utrzymanie się i życie na pewnym określonym poziomie wymaga zarabiania od Ciebie pieniędzy, a Twoja praca Ci to umożliwia – to także jest realizowanie zadań przybliżających Cię do realizacji celów i marzeń. Zadania zawodowe to realizacja projektu „Praca” – w większości przypadków masz wpływ na jej wybór. Wykonywanie obowiązków zawodowych przybliża Cię do czegoś. A jeśli nie – to zrezygnuj z tego.

Dziękuję Ci za wspólną podróż. Życzę Ci zawsze efektywnego gospodarowania czasem tak, aby mieć czas na odpoczynek i regenerację. Bądź dla siebie dobra.

Spis wskazówek w formie graficznej (do pobrania)

Dodaj komentarz