KATARZYNA…DLACZEGO LUBIĘ SWOJE IMIĘ?
Katarzyna jako imię nie jest dziwaczne i ma wiele odmian, poza tymi standardowymi: Kasia i Kaśka. Od dziecka przewinęło się przez mój życiorys tak wiele odmian mojego imienia, że chyba żadne inne imię nie ma aż tylu odpowiedników synonimicznych (nie wiem, czy coś takiego istnieje):
- Katia – mama
- Katiusza – też mama
- Kika – jw.
- Kasiulka – j.w.
- Kasza – Najlepszy Mąż + wszyscy znajomi z tej strony
- Kasienia – Mama Najlepszego Męża
- Kachna – Micho
- Kacha – przyjaciółka od więcej niż pół życia – oczywiście również Katarzyna; oraz mój osobisty Ojciec Chrzestny
- Kasieńka – Tato w/w przyjaciółki
- Kasiunia – niewątpliwie ktoś kiedyś tak mnie nazwał, chociaż raz
- Kasik / Kasiku – Katarina czyli inna Katarzyna
- Kaś – najnowszy hit – również inna Kaś
Mam na imię Katarzyna i moje imię ma tyle odmian! Ktoś mnie pobije?
POSTANOWIŁAM ZAPOZNAĆ SIĘ Z MOIM IMIENIEM …
Zastanawialiście się kiedyś nad własnym imieniem? A może nieustannie to robicie? Wiecie może, co oznacza, jaka jest jego geneza, pochodzenie? Ile razy w roku możecie świętować swoje imieniny? Ja od dłuższego czasu zamierzałam to zbadać.
Pierwotnie miałam się nazywać Karolina (po Prababci), ale podobno jednej z Babć mych (nie tej od Prababci rzecz jasna) nie podobało się za bardzo i chyba drogą kompromisu jakiegoś, bądź zaznania spokoju, wyszła Katarzyna. Pewnie jako dziecko przechodziłam fazę zmiany imienia, bo mi się nie podobało jednak chyba nie było tak źle, bo jest to jedynie przypuszczenie z mojej strony. Jedyne, czego do całkiem niedawna nie cierpiałam, to jak ktoś zwracał się do mnie „Kaśka” – ale też mi przeszło. Jednak nasza Młoda ma imię, którego jak mi się wydawało nie da się zgrubić (typu Kaśka).
… I ZGŁĘBIĆ TEMAT
Wpisałam w google i co mi pokazało:
WIKIPEDIA:
Katarzyna – imię żeńskie pochodzące od greckiego słowa katharós „czysty”, „bez skazy”. Do Polski imię to trafiło za pośrednictwem łaciny. Jest to siódme co do popularności imię w Polsce (trzecie wśród imion żeńskich), noszone przez niespełna 600 tys. osób (dane z 2010 r.). Imię znane w Polsce już w średniowieczu w formach Kachna, Kata, Katarzena, Katarzyna, Katerzena, Katerzyna, Katuszka. W dawnych polskich dokumentach pojawia się od XII w., a co najmniej od XV w. przez kolejne stulecia znajduje się w pierwszej trójce najchętniej nadawanych imion żeńskich, z wyjątkiem XIX w., kiedy była uważana za imię przestarzałe. Jej powrót do grupy najchętniej nadawanych imion rozpoczął się w latach 60. XX w. Katarzyna zyskała wówczas dużą popularność, która obecnie już nieco zmalała; niemniej wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, w 2009 r. Katarzyna zajmowała 32. miejsce w grupie imion żeńskich. W historii (przypominam, że to z Wikipedii) było aż 10 świętych noszących to imię, 6 błogosławionych, 7 władczyń! Wiki pokazuje również 67 innych Katarzyn rożnych narodowości – znanych i popularnych. Najbardziej z tych wszystkich aktorek, spotsmenek i innych celebrytek przypadła mi do gustu Katarzyna, Księżna Cambridge 🙂
KSIĘGA IMION:
Znaczenie imienia Katarzyna: Katarzyna jest choleryczką, która niezwykle łatwo traci zimną krew. Często przyjmuje pozę obrażonej damy i wycofuje się ze znudzoną miną. Jest inteligentna, o czym świetnie wie i daje to odczuć innym. Ma wyraźną skłonność do odnoszenia wszystkiego do siebie i pragnie aby życie toczyło się wokół niej. Ogólnie biorąc, ma raczej trudny charakter. Potrafi ranić słowem i być wyniosła względem otoczenia. Często zatem miewa problemy z nawiązaniem trwałych znajomości. Ma nielicznych przyjaciół, których starannie dobiera. Cieszy się jednak szacunkiem i uznaniem wśród ludzi doceniających jej dynamizm, pełnię życia, ale przede wszystkim uczciwość i szlachetność. Z jej wadami najlepiej się pogodzić.
Musiałam podkreślić wszystko na grubo, bo wszystko to prawda. Wyobraźcie sobie, że czyta to „głos”, który podpowiadał wybierającemu w programie „Randka w ciemno”. Więcej o mym imieniu (i o mnie też) oraz o poszczególnych sferach życia każdej Katarzyny tutaj. Kilka jeszcze cytatów, którym nie mogę się oprzeć:
- Życie z Katarzyną wymaga wiele cierpliwości i opanowania, aby nie przerodzić się w pole bitwy
- Większość ludzi uznaje za kretynów
- Trzeba się pogodzić z jej oschłością i brakiem zrozumienia wobec innych
- Należy pamiętać, iż Katarzyna niechętnie podporządkowuje się jakimkolwiek nakazom i zakazom
- Katarzyna świetnie radzi sobie jako pisarka, dziennikarka, nauczycielka, prezenterka, modelka
(oł, jeah – znacie już klucz do mego serca i rozumu)
Jest jednak coś, z czym absolutnie nie mogę się zgodzić: Za liczne porażki zdecydowanie obwinia wszystkich dokoła – lepiej nie być wówczas na jej celowniku – pozwala jej to zachować pewność siebie i nie stracić samozadowolenia.
Odmiany i zdrobnienia imienia Katarzyna: Kacha, Kachna, Kasia, Kasieńka, Kasiunia, Kaśka, Katarzynka, Katka
Formy obcojęzyczne: Catherine, Catharine, Katharine, Katherine, Kathleen (ang.), Caterina, Kathrin, Katharina, Katharine, Kathrein (niem.), Catherine (fr.), Catalina (hiszp.), Caterina, Rina, Catalina (wł.), Ekaterina, Katerina (ros.), Katarina, Kata, Katica (połud.-słow), Kotryna, Katryna, Katryné, Katré (litew.), Katalin, Kata, Kató (węg.)
(niektóre bardzo mi się podobają, naprawdę)
Przysłowia i powiedzonka:
Po świętej Katarzynie pomyśl o pierzynie.
Od świętej Katarzyny nie prześladuj już zwierzyny.
Katarzyny dzień jaki, cały grudzień będzie taki.
Jak się Katarzyna głosi, tak się Nowy Rok nosi.
(To chyba w odniesieniu do tych imienin 25 listopada)
KALENDARZ IMIENIN:
2 lutego, 13 lutego, 9 marca, 22 marca, 24 marca, 1 kwietnia, 5 kwietnia, 6 kwietnia, 9 kwietnia, 17 kwietnia, 29 kwietnia, 30 kwietnia, 9 maja, 4 września, 15 września, 25 listopada, 31 grudnia
(Ja obchodzę 30 kwietnia, jakby coś ktoś; był też plan z jedna z Katarzyn, aby pić za swoje zdrowie w każde imieniny Katarzyny w tym roku, ale nie dałyśmy rady)
WIKISŁOWNIK:
Zbyt wiele tego 🙂 połowy nie rozumiem, druga połowa to różne powiedzenia i przysłowia (związki frazeologiczne)
GEOGRAFIA:
W Wielkopolsce, w gminie Kościan jest nawet wieś Katarzynin. Jest też niedaleko Kielc wieś Święta Katarzyna. W Górach Świętokrzyskich Górą Świętej Katarzyny określa się też czasami Łysicę (potocznie). Podobnie w Egipcie, pod Górą Synaj jest miejscowość Święta Katarzyna i Góra Świętej Katarzyny (Dżabal Katrina) – szczyt górski położony w południowej części półwyspu Synaj (2629 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Egiptu oraz Synaju). U podnóża góry znajduje się klasztor Świętej Katarzyny, wpisany w 2002 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na szczycie znajduje się niewielka kaplica św. Katarzyny, w miejscu gdzie według tradycji, zostało umieszczone przez anioły ciało osiemnastoletniej świętej Katarzyny z Aleksandrii, zamordowanej na przełomie III i IV w.chrześcijanki. W X w. szczątki świętej mnisi-pustelnicy znieśli na dół i umieścili w złotej trumnie w wybudowanym klasztorze św. Katarzyny. Od tego czasu szczyt nazwany został na jej cześć, a miejsce to zaczęto łączyć z jej kultem.
Także mój ukochany Toruń ma coś z Katarzyną wspólnego (zobacz na poniższe zdjęcie). Niemniej jednak nie znalazłam, co. Chyba to, że Mikołaj Kopernik miał siostrę Katarzynę (między innymi), ale chyba akurat ta Katarzyna Kopernikowa nie zaliczała się do świętych.
No i te pierniczki Katarzynki. Jest chyba 3 czy 4 legendy o tych pierniczkach. Mnie najbardziej przypadła do gustu legenda o córce piernikarza, który po śmierci żony sam wychowywał córkę Kasię, która była oczkiem w jego głowie. Bardzo ją kochał i dbał o nią i rozpieszczał ze wszystkich sił. Jednak pewnego dnia zachorował, chorował bardzo długo i kończyły się oszczędności. namówił wiec córkę, aby zaczęła sama piec pierniczki. Ponieważ nie mogła znaleźć foremek, wycięła miedzianym kubkiem kółka i włożyła tak do pieca. W czasie pieczenia pierniczki się zrosły i Kasia była niepocieszona – bardzo się bała, że nikt nie kupi takich szkaradnych pierników. bardzo się jednak pomyliła 🙂 Stąd też pierniki mają kształt 6 zlepionych kółek (w życiu bym na to nie wpadła, dla mnie są po prostu falbaniaste). Ta legenda jest zresztą chyba najpopularniejsza, powtarza się w wielu źródłach jako historia powstania pierników Katarzynek. Ale znalazłam też w Wikipedii takie podanie:
Legenda mówi o Katarzynce, córce toruńskiego młynarza, która miała przygotować wyśmienite przysmaki na przyjazd króla do Torunia. Pszczoły podpowiedziały jej dołożenie miodu do chleba i ciast. Wypieki udały się znakomicie, a król zaczął odtąd sławić toruńskie pierniki w całej Europie. Do dziś niektóre pierniki nazywane są Katarzynkami.
PS. Wszystkie Kaśki to super dziewczyny.