Jak efektywnie zaplanować miesiąc? Nie ma się co oszukiwać – planowanie wymaga poświęcenia czasu. A tego czasu ciągle brakuje. Jednak zdradzę Ci pewien sekret – czas, który poświęcisz na naukę planowania (i zarządzania dostępnym Ci czasem wg swoich potrzeb i rytmu życia) oraz na samo planowanie zwróci Ci się z bonusem. Dobre zaplanowanie jest połową sukcesu. Nie tracisz cennych chwil na gorączkowe odszukiwanie telefonów, maili, zaległych spraw, dokumentów, przypominanie sobie, kiedy mija termin, kiedy coś się ma wydarzyć, listy zadań, zakupów, jeżdżenia po mieście w różne strony i jednocześnie stresowania się tym, że o czymś udało Ci się zapomnieć. Drugą połową sukcesu jest umiejętność odpuszczania i rezygnowania.
W codzienności nie trudno się zatracić. Nie łatwo też wygospodarować pół godziny pod koniec miesiąca na zaplanowanie kolejnego. Poniżej kilka rad na to, jak sprawnie zaplanować sobie miesiąc. Wstępnie oczywiście.
1. Użyj kalendarza – nanieś na nim wszystkie święta i dni wolne, wszystkie rodzinne i przyjacielskie okazje (imieniny, urodziny, wesela, rocznice). Dodatkowo możesz wpisać wszelkie stałe (cykliczne) zajęcia swoje i swoich najbliższych, których harmonogram ma wpływ na Twój harmonogram i których plany musisz codziennie brać pod uwagę w planowaniu poszczególnych dni czy tygodni.
2. Użyj planera – wpisz w nim wszystkie bieżące projekty, którymi się zajmujesz w tym miesiącu. Zaplanuj ich realizację w poszczególnych dniach / tygodniach. nie skupiaj się tylko na sprawach zawodowych. Zaplanuj zakupy, rodzinne imprezy, wyjazdy, zadania domowe oraz CZAS WOLNY! Wróć do kalendarza, zweryfikuj planer z kalendarzem, nanieś ewentualne korekty w obu narzędziach.
3. Zrób listę zadań w trzech płaszczyznach: „absolutnie muszę”, „mogę”, „jeśli będę miał/a czas wolny”. Wyznacz sobie 3-4 najważniejsze rzeczy do zrobienia w tym miesiącu i wyróżnij je. Możesz podkreślić (np. kolorem, dodatkową tabelką) także to, o czym musisz bezwzględnie pamiętać. Jeśli masz taką możliwość możesz też zaplanować czas, jaki przeznaczasz sobie na poszczególne zadania.
4. Zaplanuj telefony, maile, teksty do napisania, listy – czyli to wszystko, o czym nie możesz zapomnieć.
5. Jeśli potrzebujesz, zrób dodatkowo plan finansowy – czasem mamy większe wydatki, czasem mniejsze – w natłoku terminów i zadań łatwo zapomnieć np. o przeglądzie auta czy ubezpieczeniu mieszkania.
6. Wróć do listy zadań, planera, kalendarza z zeszłego miesiąca. Zweryfikuj, co zostało nie zakończone, czym (znowu!) się nie zajęłaś/zająłeś, chociaż kolejny raz miałaś / miałeś to zaplanowane. Dokonaj obiektywnej oceny – to, co musisz dokończyć ulokuj w tym miesiącu. To, co przepisujesz na kolejny miesiąc dłużej niż od trzech miesięcy – wykreśl, albo przenieś na „LISTĘ ŻYCZEŃ” – jeśli nie zajmowałaś / zajmowałeś się tym przez ostatnie 3 miesiące, mimo zaplanowania tego, nie jest to wystarczająco pilne ani ważne, a powoduje jedynie, że ciągle myślisz o tym jako kolejnej niezrealizowanej sprawie.
7. Przejrzyj jeszcze raz kalendarz i planer. Zweryfikuj. Zapisz wszystkie zaplanowane rzeczy w poszczególnych dniach.
Wydrukuj – zaktualizuj – powieś nad biurkiem albo na lodówce – wklej do notesu – miej zawsze „pod ręką”.
I pamiętaj o podstawowej zasadzie planowania czasu – nigdy nie planuj 100% dostępnego Ci zasobu czasu – zwykle powinniśmy planować ok 60-70% dostępnego nam czasu. Pozostawia nam to pewną rezerwę na czynności niezaplanowane i czynności spontaniczne.
Przykładowy planer możesz pobrać tutaj: Planner Osobisty_Antosiewicz.edu