Oto 10 powodów, dla których lenistwo jest bardzo pozytywną cechą charakteru.
Lenistwo … czy można dzięki niemu osiągnąć w życiu cokolwiek?
Podobno sukces jest wynikiem w połowie geniuszu a w połowie ciężkiej pracy. Nie jest wykluczone, że aby odnieść sukces (pracując nad swoimi pomysłami) w długofalowej perspektywie, należy być pracowitym. Dowodzą tego wielcy świata: Skłodowska – Curie, Jobs, Picasso czy Einstein.
Lenistwo – najgorsza wada świata
Już Brzechwa pisał o leniu, jako dzieci byliśmy porównywani do innych osób, przeważnie bardziej pracowitych, a lenistwo było spora hańbą. Kto nie słyszał od Rodziców: „Jak się nie będziesz uczyć, to będziesz zamiatać ulice!” albo „Jak nie posprzątasz, to nie wyjdziesz na dwór!”? Sama tak straszę Młodą …. A z drugiej strony cieszę się, że jest leniwa i pyskata – ale nie o tym. Uważam bowiem, że lenistwo to żadna hańba, to bardzo dobra cecha charakteru, będąca wręcz zaletą!
Nie przeczę też, że Geniusz bez pracowitości jest tylko przyjacielem człowieka. Sądzę nawet, że ja i mój Geniusz, gdybym była bardziej pracowita (i wytrwała) odnieślibyśmy jakiś sukces. Sukces w jakiejś dziedzinie (najpewniej w jednej z tych, którymi się zajmuję, ale kto wie, może całkiem gdzie indziej). Dlaczego?
Bo sama jestem leniwa. A ludzie leniwi …
- (Raczej) nie są skazani na sukces (chociaż nie można nam odmówić inteligencji). Potrzeba matką wynalazków. Wynika głównie z lenistwa, z konieczności skrócenia czasu na zrobienie czegoś, ułatwienia sobie wykonania pracy, mniejszego wysiłku itp. Czysta postać lenistwa.
- Są efektywni i produktywni. Chcą mieć jak najszybciej wszystko z głowy, by mieć czas na relaks i przyjemności. Być może są mniej dokładni, bo wyznają zasadę, że „zrobione jest lepsze niż perfekcyjne. Jednocześnie przykładają wielką wagę do tego, aby zrobić poprawnie i dobrze za pierwszym razem. Doskonale wiedzą, że jak coś zrobią niedbale tylko po to, by zrobić, wróci to do nich niczym bumerang do poprawy. A wówczas trzeba będzie poświęcić znów czas na poprawianie. Jak powszechnie wiadomo, znacznie lepiej zrobić coś od początku niż korygować zrobione źle.
- Lubią mieć wszystko zrobione, aby mieć wolną głowę i nie obciążoną zbędnymi zobowiązaniami. Dlatego też załatwiają sprawy „od ręki”. Wiedzą dobrze, że pamiętanie o tym, co trzeba zrobić absorbuje czas i uwagę, pozbawiając tym samym przyjemnego dolce farniente.
- Potrafią cieszyć się życiem i nie robią z siebie męczenników. Ludzie, którzy są zadowoleni ze swojego życia są lepszymi pracownikami i współpracownikami. Łatwiej przychodzi im rozwiązywanie problemów, unikanie konfliktów, współpraca ale również praca indywidualna. Są TU i TERAZ, nie tracą czasu na gdybanie i roztkliwianie.
- Kończą to, co zaczęli. Nie zostawiają spraw w toku, aby nie musieć do nich wracać. Mają ogarnięty system efektywnego wykorzystania swojej energii, doskonale zarządzają zadaniami i potrafią ustalić priorytety i zaplanować zadania. Są również zdyscyplinowani, bo wiedza, kiedy muszą skończyć, by mieć chillout. Ludzie leniwi szanują terminy i czas innych ludzi. Nie przekładają spotkań, nie przesuwają terminów realizacji, do których się zobowiązują. Cenią sobie, gdy ich współpracownicy również szanują ich czas.
- Wyglądają na bardzo zajętych, a to dlatego, że realizują sprawnie zadania i maksymalizują zasoby w celu osiągnięcia jak najwyższej efektywności.
- Wybierają proste rozwiązania, oszczędne i efektywne, nie wymagające zbędnego angażowania się (i innych) w realizację planów.
- Są sprytnie. Samodzielni, samowystarczalni i zaradni. Nie mają problemów z proszeniem o pomoc lub delegowaniem – wybierają optymalną (czasowo, finansowo) opcję.
- Dbają o siebie i swoje otoczenie (często są przez to postrzegani jako egoiści). Stawiają dobro swoje i swoich najbliższych w centralnym punkcie. W aspekcie efektywności dowodzi tego, że najpierw zajmują się tym, co jest dla nich priorytetowe a dopiero później sprawami innych.
- Są sprytni i przebiegli – a to w życiu wydaje się bardziej potrzebne i przydatne niż wiedza i tytuły przed nazwiskiem. Mimo, że cwaniactwo jest uznawane za negatywną cechę uważam, że pewna przebiegłość i spryt pomagają w życiu.
Może również spróbujesz wdrożyć lenistwo zamiast pracować ponad siły?
P.S. Szczególnym typem lenia jest osobnik „nie chce mi się”. Niestety ten typ nie ma już nic wspólnego z efektywnością i skutecznością w działaniu.
Zdjęcie od Natalii Sławek z jestrudo.pl
Większość leniow to są właśnie osoby typu „nie chce mi się”. To o czym pani tu pisze ja bym nazwał pomysłowością, bo ludzie którzy nie są leniwi też chcą zrobić rzeczy jak najszybciej by móc robić kolejne, i też wpadają na pomysły które skrócą ich pracę.
Panie Marcinie
To bardzo ciekawa teoria i bardzo prawdziwa! Rzeczywiście pomysłowość też jest skutecznym narzędziem! Dziękuję i pozdrawiam