Wiele razy zastanawiam się nad tym, czy rzucić etat i pójść (kolejny raz) na swoje?
I chociaż dużo o tym myślę, to mimo, że widzę różne plusy i minusy i mimo posiadanego bagażu doświadczeń w prowadzeniu własnej działalności nie potrafię się jednoznacznie zdecydować. Są takie dni, gdy etat mnie irytuje, wkurza, mam ochotę spakować osobiste rzeczy i trząsnąć drzwiami ale są też takie dni, gdy widzę po moich znajomych, jak się sprężają, żeby zarobić na ZUS, czynsz, pracowników, a dla nich samych czasem ledwie na chleb wystarcza. No i mieszane mam uczucia.
Jeśli również się wahasz (z takich jak ja, bądź innych względów) nad tym, czy rozpocząć własną działalność, czy nie, chciałabym się dzisiaj z Tobą podzielić zestawem lektur, które jak mi się wydaje, pomogę Ci w podjęciu decyzji.
Poniżej pozycje, które moim zdaniem warto przeczytać, zanim się podejmie pracę na własny rachunek:
1) Podręcznik Freelancera /Smashing Magazine /– w szczególności dla osób mających w zamyśle projektować strony WWW. Niemniej jednak znajdziesz tu również porady ogólnie dla osób będących na swoim, takie jak zasady tworzenia ofert, komunikację z klientami, finanse, sposoby na znalezienie klientów.
2) Szefowa – najseksowniejszy prezes świata /Sophia Amoruso/ – jeśli Twój biznes opiera się na sprzedaży w Internecie na pewno znajdziesz tu szereg inspirujących wskazówek i jednocześnie przestróg. Czasem warto uczyć się na cudzych błędach, zamiast popełniać swoje. Dodatkowym atutem jest fakt, ze jest to biografia kobiety sukcesu!
3) Realizacja genialnych pomysłów. Jak sprawić, by nie skończyło się na gadaniu /Scott Belsky/ – jedna z moich ulubionych pozycji. Dlaczego? Ponieważ traktuje o kończeniu spraw, o projektach życiowych, o niezrealizowanych pomysłach i o recepcie na rozwój tego, co wymyślimy. Jest mi bliska głównie dlatego, ze obiektywnie rzecz biorąc – dużo wymyślam, ale rzadko kiedy udaje mi się wziąć byka za rogi i zrealizować pomysł. Jeśli z Tobą jest tak samo – koniecznie przeczytaj!
4) Kopalnie talentów /Rasmus Ankersen/ – jeśli nie wiesz, jaki masz talent, albo zamierzasz budować biznes w oparciu o talenty swoich pracowników – książka, której nie możesz o(d)puścić. Jest zbiorem wskazówek i narzędzi, które jako LIDER będziesz mogła wykorzystać w swoim zespole.
5) Zakamarki marki /Paweł Tkaczyk/ – jak tytuł wskazuje – o budowaniu marki, tajnikach i sztuczkach w komunikacji marketingowej, o tym, w jaki sposób budować tożsamość wizualną – podstawowa wiedza, niezbędna przy startowaniu z własną firmą. Znajdziesz tu odpowiedzi na szereg trapiących Cię zapewne pytań i mnóstwo wskazówek, w jaki sposób nie popełnić błędu. Jeśli wcześniej o tym nie wiedziałaś, to przekonasz się, że nazwa firmy to dopiero początek i warto dokładnie przemyśleć nazwę w kontekście strategii budowania marki na rynku.
6) Autentyczność przyciąga /Anna Piwowarska/ – wymieniam tę pozycję, gdyż ma związek z budowaniem marki w oparciu o autentyczność, czyli w oparciu o szczery, porywający i prawdziwy przekaz wartości firmy. Książka zawiera również wskazówki dotyczące PR-owego pisania o sobie, swojej firmie i marce w kontekście budowania relacji z klientami.
7) Gra o biznes /Izabela Makosz/ – w zasadzie to niby wszystko już było – jednak poznawanie „tajemnic” znanych osób, którym się udało może być niezwykle motywujące i inspirujące. To subiektywne ale i w pewnym stopniu surowe spojrzenie na swoją karierę i rozwój biznesu. Zbiór porad, jak prowadzić biznes [moja recenzja]
8) Like a Virgin /Richard Branson/ – nieco biografii ale więcej przepisów na jeszcze lepszą obsługę klienta wynikającą z różnicowania oferty i znalezienia odpowiednich ludzi, którzy kochają to, co robią + odrobina filozofii biznesowej twórcy potęgi Virgin.
9) Getting things done /David Allen/ – o tym, jak być skutecznym, jak kończyć zadania, jak efektywnie realizować cele.
10) Pochwała powolności /Carl Honore/ – od dawna twierdzę, że sukces w produktywności zaczyna się tam, gdzie nauczysz się odpuszczać i odpoczywać. W tej pozycji znajdziesz opis powolnego życia, filozofii Slow i zainspirujesz się do efektywniejszego działania właśnie dzięki temu, że przestaniesz się spieszyć. Jeśli oczywiście taka będzie Twoja wola.
11) Komunikacja biznesowa /Katarzyna Żbikowska/ – genialna pozycja o tym, jak mówić do naszych pracowników, partnerów biznesowych, członków zespołu aby efektywnie realizować projekty.
12) Zarządzanie projektami krok po kroku /Mariusz Kapusta/ – jeśli masz w sobie cechy Lidera i potrafisz realizować projekty – poświęć kilka dni na zapoznanie się z tym podręcznikiem, gdyż daje on dużo wskazówek do tego, jak być jeszcze bardziej skuteczną w działaniu. Jeśli strategia działania operacyjnego Twojego biznesu zakłada rzeczywistość projektową, czyli realizacje kolejnych pomysłów w oparciu o projekty to naprawdę warto usystematyzować wiedzę i być może odkryć prostsze i łatwiejsze (bardziej przyjazne) metody na zarządzanie projektami w różnych rzeczywistościach biznesowych.
13) 7 kroków do własnej firmy /Tadeusz Bisewski / – absolutna podstawa dla każdego, kto po raz pierwszy wypływa na ocean Własnej Działalności Gospodarczej – praktyczne wskazówki od pomysłu do biznesu – jak zweryfikować pomysł, gdzie znaleźć finansowanie, jak praktycznie założyć własną działalność (formalności), w jaki sposób przestrzegać prawa, jak zatrudniać pracowników i wiele innych naprawdę praktycznych wskazówek, jak nie utonąć.
14) Podręcznik Startupu /Bob Dorf, Steve Blank/ – absolutne must have, podobnie jak pozycja powyżej, szczególnie w sytuacji, gdy wprowadzasz na rynek nowe, nieznane produkty lub usługi, innowacyjne rozwiązania, wymagające przetestowania rynku – książka jest bowiem pozycją wychodzącą właśnie od potrzeb rynkowych i dokładnego rozpoznania sytuacji.
15) Twórcza kradzież /Austin Kleon/ – krótka opowieść o tym, skąd brać inspirujące pomysły i w jaki sposób utrzymać kreatywność [moja recenzja]
16) Strategia błękitnego oceanu /W. Chan Kim, Renee Mauborgne/ – bardziej zaawansowana pozycja dotycząca szukania przewag konkurencyjnych tam, gdzie na rynku występują zagospodarowane nisze. Książka przedstawia mechanizm, w jaki sposób budować przewagę rynkową w „ciasnych” branżach, poprzez rezygnację z tradycyjnej formy konkurowania na rzecz budowania innowacyjnych wartości zarówno dla firmy jak i dla klientów. Dzięki tej pozycji możliwe jest odnalezienie nowych rozwiązań lub odkrycie, że Twój biznes po prostu do takiej strategii nie pasuje, chociażby ze względu na zbyt duże ryzyko jej wprowadzenia.
17) Jak zapewnić znakomitą obsługę klienta /Performance Research Associates/ – chyba nie ma takiego biznesu, który nie potrzebuje Klienta, prawda? Nie istotne w jakim stopniu i w jaki sposób z tym swoim Klientem współpracujesz ta książka pomoże zrozumieć Ci, jak istotne jest podejście do klienta w zarabianiu pieniędzy. Porady będą odnosiły się do twojego biznesu – warto ją przeczytać. A może będzie źródłem inspiracji, która przełoży się na nową jakość procesu obsługi lub rozszerzy asortyment oferowanych produktów lub usług? W dzisiejszych czasach nie wystarczy już znakomity produkt – Klienci coraz częściej wybierają jakość obsługi, a to jest dla Ciebie pole do zbudowania przewagi konkurencyjnej.
18) Marketing / Philip Kotler / – pozycja, która towarzyszyła mi przez całe studia i towarzyszy mi nadal, gdy potrzebuję tradycyjnych, sprawdzonych wskazówek, jakich narzędzi marketingowych używać. Książka ta to zbiór podstaw marketingu w kontekście marki, sprzedaży, promocji, strategii rynkowych. Jeśli nie uczyłaś się nigdy wcześniej marketingu – polecam poczytać (wybiórczo, bo ponad 600-stronicowa książka nie nadaje się do czytania od deski do deski).
19) Przynajmniej 1 pozycja dotycząca sztuki prowadzenia negocjacji – może Ci się wydawać, że zależność produkt – klient – sprzedaż jest bardzo prosta, ale nawet gdy prowadzisz mały biznes podlegasz negocjacjom zarówno kupieckim (gdy potrzebujesz nabywać materiały czy surowce) jak i sprzedażo wym.
Ponadto negocjacje dotyczą nie tylko „targowania się” czyli ceny, ale jakości, terminu dostawy czy wykonania zlecenia, negocjowania stawek z podwykonawcami i…. wielu spraw codzie nnych, które dotyczą codzienności nie tylko zawodowej. Zdjecie jest nieprzypadkowe – wybrałam jedno z dwóch ulubionych wydawnictw i pozycję polskiego autora.
20) Wielka magia / Elisabeth Gilbert / – najlepsza książka o kreatywności z nienamolnymi wskazówkami, w jaki sposób łapać pomysły, ujarzmiać je i wykorzystywać.
Literatura branżowa z działki, którą się zajmujesz, w której się rozwijasz
Artykuł powstał dla kreatorkajutra.pl
Zakamarki marki stoją na mojej półce od prawie dwóch lat i jakoś nie mogę się za nie zabrać. Jest kilka pozycji, które mnie zainteresowało z tej listy, ale najpierw, co mam na półce 😉
Powiem szczezrze, że u mnie też stoją i nie budzą pożądania. Chyba kwestia estetyki okładkji dla mnie. W ogóle nie lubię czytać czerwonych ksiażek – jak ostatnio ustawiałam kolorami to stwierdziłam, że najwięcej mam tych nieprzeczytanych w odcieniach czerwonych
No to teraz zrobiłaś! Mam chrapkę na nie wszystkie!
no, gwiazdka niedługo 🙂
na pewno w księgarniach internetowych znajdziesz spore rabaty 🙂
Super lista, każda z tych książek jest zachęcająca:)Będę miała, co czytać:)
Chciałam Ci polecić, od której zacząć, ale po 15 minutach gapienia się na listę stwierdzam, że nie wiem. Każda z tych książek jest dla nie ważna. Chociaż nie każdą da się przeczytać dla przyjemności i nie każdą „ciurkiem” i całą (np. Kotler ma chyba ponad 800 albo 1000 stron….)
Punkt trzeci i dziewiąty zdecydowanie dla mnie – kończenie spraw, które się zaczęło nigdy nie było moją mocną stroną 🙂
Kończenie to najlepsze co może być – jak się skończy jedno zaczyna się mieć przestrzeń na coś innego! Ja zawsze nie mogę się doczekać, aż skończę – jestem w pracy jednozadaniowa, a jak mam coś atrakcyjnego w kolejce, to chcę jak najszybciej skończyć to mniej atrakcyjne 😉
Zawsze miałam sceptyczne podejście do poradników… ale może gdy znajdę więcej czasu, wybiorę jeden z powyższych, tuż po Annie Kareninie 😉
Dzięki wielkie za wspomnienie i rekomendację 🙂
dzięki za zajrzenie 🙂
zrobiłaś cudne zestawienie, które zawiera wszystkie aspekty własnej działalności. Cudownie. A ja mam chrapkę na Wielką magię Elisabeth Gilbert
Dziękuję – Wielka magia to lektura obowiązkowa dla każdego 🙂
Dzięki, na pewno zakupię kilka z tych książek 😉